Cowboys Honored By The ASC

Cowboys Honored By The ASC

 

RICHARDSON, Texas – Hardin-Simmons' men's basketball team had five players honored by the American Southwest Conference head coaches in their yearly postseason awards that were announced on Tuesday.

Caleb Spoon and Joe Hoeup were both named to the all-ASC West Division second team and Chris Barrett was named an honorable mention all-ASC West Division pick.

Spoon, a senior guard from Breckenridge, averaged 17.4 points per game and was second in the conference with 81 made 3-pointers. Hoeup, a junior guard from Santa Rosa, Calif., was eighth in the conference in scoring at 17.7 points per game. Barrett ranked sixth in the league with 4.4 assists per game, fifth in steals with 1.6 per game and 15th in rebounding at 4.2 per game. He also averaged 9.4 points per game.

Junior forward Keilyn Nance was named the ASC West tri-newcomer of the year after averaging 8.4 points and 5.5 rebounds per game.

Sophomore guard Keenan Holdman was named to the league's all-defensive team.

 

West Division

Player of the Year – Caleb Thomasson, Sul Ross State

Freshman of the Year – Timothy Aguero, Howard Payne

Tri-Newcomer of the Year – LaKendric Hyson, Mary Hardin-Baylor

Tri-Newcomer of the Year – Tristen Licon, Sul Ross State

Tri-Newcomer of the Year – Keilyn Nance, Hardin-Simmons

Defensive Player of the Year – Caleb Thomasson, Sul Ross State

Co-Sportsmanship Athlete of the Year – Braden Hammond, Mary Hardin-Baylor

Co-Sportsmanship Athlete of the Year – Caleb Thomasson, Sul Ross State

Coach of the Year –Clif Carroll, Sul Ross State 3

Three-Time West Division Coach of the Year3

 

First Team

Name

Cl.

Pos.

School

Hometown

Caleb Thomasson 3

Sr.

F

Sul Ross State

Ackerly, Texas

Khyce Randall 3

Sr.

G

Howard Payne

Beaumont, Texas

Ephriam Price III 2

Jr.

G

Concordia Texas

Lake Charles, La.

Brian Long

Jr.

F

Mary Hardin-Baylor

Killeen, Texas

Ben Page

Sr.

F

Concordia Texas

Cypress, Texas

 

Second Team

Name

Cl.

Pos.

School

Hometown

Caleb Spoon

Sr.

G

Hardin-Simmons

Breckenridge, Texas

Demarius Cress

Jr.

G

Mary Hardin-Baylor

Killeen, Texas

Joe Hoeup

Jr.

G

Hardin-Simmons

Santa Rosa, Calif.

LaRandall Scroggins

Sr.

F

McMurry

Carrollton, Texas

Tristen Licon

Fr.

G

Sul Ross State

El Paso, Texas

Three-Time West All-Division3 / Two-Time West All-Division2

 

All-Freshman Team

Name

Pos.

School

Hometown

Timothy Aguero

G

Howard Payne

San Angelo, Texas

Maluw Deng

F

Concordia Texas

Grand Prairie, Texas

Elijah Johnson

G

McMurry

Abilene, Texas

Matthew Gregory

F

Concordia Texas

El Paso, Texas

 

All-Defensive Team

Name

Cl.

Pos.

School

Hometown

Caleb Thomasson

Sr.

F

Sul Ross State

Ackerly, Texas

Ben Page 2

Sr.

F

Concordia Texas

Cypress, Texas

LaKendric Hyson

Jr.

G

Mary Hardin-Baylor

Hearne, Texas

Keenan Holdman

So.

G

Hardin-Simmons

Tulsa, Okla.

C.J. Ross 2

Sr.

G

Sul Ross State

Austin, Texas

Stephen Walker

Jr.

G

Sul Ross State

Houston, Texas

Two-Time West Division All-Defensive Team2

 

Honorable Mention

Name

Cl.

Pos.

School

Hometown

Aubrie King

Sr.

F

Mary Hardin-Baylor

Milano, Texas

Chris Barrett

So.

G

Hardin-Simmons

Arlington, Texas

Stephen Walker

Jr.

G

Sul Ross State

Houston, Texas

Shaq Martin

Jr.

F

Mary Hardin-Baylor

Killeen, Texas

C.J. Ross

Sr.

G

Sul Ross State

Austin, Texas

Joshua Samuels

Sr.

G

Concordia Texas

Cypress, Texas

Zacc Carter

So.

G

McMurry

Dallas, Texas

B.J. Hollis

So.

F

Sul Ross State

Brady, Texas

 

--- www.hsuathletics.com ---