ASC Announces Winter-Spring Academic All-Conference Teams

ASC Announces Winter-Spring Academic All-Conference Teams

June 5, 2019

RICHARDSON, Texas – Hardin-Simmons' had 74 student-athletes named 2019 Winter-Spring Academic All-Conference by the American Southwest Conference.

A total of 685 student-athletes from 13 member and one affiliate institution have been recognized by the American Southwest Conference on its 2019 Winter-Spring Academic All-Conference Team.


Included on the ASC Winter-Spring Academic All-Conference Teams are the sports of baseball, men's and women's basketball, men's and women's golf, softball, men's and women's tennis and men's and women's track and field. Students assisting with athletic training and media relations are included among the Winter-Spring Academic All-Conference honors recipients.


To be eligible for ASC Academic All-Conference honors, student-athletes must be classified academically as a sophomore, junior, senior or graduate student during the competition season and have been in attendance and completed at least one academic year (two consecutive semesters) prior to the season at their institution. They must also have a 3.0 cumulative grade point average (GPA) as certified at the conclusion of the academic semester in which the ASC sport championship is held.

 

Baseball

 

 

 

Name

Cl.

Major

Hometown

Chase Buchanan

So.

Business

Weatherford, Texas

Garrett Buckner

Jr.

Fitness & Sports Management

Cleburne, Texas

John Clift

So.

Business Administration

Sweetwater, Texas

Hayden Day

Jr.

Business Administration

Brownwood, Texas

Gunny Evans

Sr.

Fitness & Sports Recreation

Mansfield, Texas

Hunter Garrison

Jr.

Business Management

Keller, Texas

Andrew Hernandez

So.

Business Administration

Odessa, Texas

Channing Hickman

Jr.

Social Studies

Whitesboro, Texas

Michael Hicks

Jr.

Criminal Justice

Decatur, Texas

Brett Hudspeth

Jr.

Business Marketing

Plano, Texas

Danny-David Linahan

Sr.

Kinesiology

Argyle, Texas

Taylor McMackin

Jr.

Business Administration

Hawaii Kai, Hawaii

Tyler Pippin

Sr

Business

Jacksboro, Texas

Jacob Rains

Jr.

Biology

Fort Worth, Texas

John Paul Tople

Jr.

Business Management

Abilene, Texas

 

 

 

 

Men's Basketball

 

 

 

Ryan Chaney

Sr.

Business Administration

San Angelo, Texas

Chris Henderson

So.

Business Administration

Abilene, Texas

Joe Hoeup

Sr

Business Administration

Santa Rosa, Calif.

Tristan Martin

So.

Business Administration

Belton, Texas

Bryce Richardson

So.

Exercise Science

Spring, Texas

Zane Zbranek

So.

Exercise Science

Devers, Texas

 

 

 

 

Women's Basketball

 

 

 

Kaitlyn Ellis

So.

Criminal Justice

Breckenridge, Texas

Taylor Gaffney

Jr.

Communication

Frisco, Texas

Jesyka Lee

So.

Biology

Ovilla, Texas

Karlea Ritchie

So.

Athletic Training

Wichita Falls, Texas

Taylor Seastrunk

Jr.

Business Administration

Denton, Texas

 

 

 

 

Men's Golf

 

 

 

Greg Garrison

So.

Business

Canyon, Texas

Luke Smith

Sr.

Economics

Baton Rouge, La.

Nick Vella

So.

Business Administration

Colleyville, Texas

 

 

 

 

Women's Golf

 

 

 

Jordan Daggs

So.

Ministry

Killeen, Texas

Kayleigh Mints

So.

Business Administration

Mansfield, Texas

Baylee Oehlert

Jr.

Sociology

Grapevine, Texas

Ashley Riemitis

Jr.

Fitness Recreation & Sports Mgt

Fort Worth, Texas

Taylor Thompson

Jr.

Business Administration

Munday, Texas

 

 

 

 

Softball

 

 

 

Kaycee Koiner

Sr.

Exercise Science

Krum, Texas

Katlyn McCoy

Sr.

English Education

Abilene, Texas

 

 

 

 

Men's Tennis

 

 

 

Alex Hunt

Sr.

Social Studies Education

Odessa, Texas

Hayden Keller

Jr.

Exercise Science

Kerrville, Texas

Keenan Nash

Sr.

Accounting & Finance

Odessa, Texas

Griffin Weinkam

Sr.

Business

Frisco, Texas

 

 

 

 

Women's Tennis

 

 

 

Kelsey Doege

Sr.

Biology

Monahans, Texas

Abigail Kendall

Jr.

Communication

Belton, Texas

Kyra Mobley

Jr.

Graphic Design

Amarillo, Texas

Sabra Zullo

Sr.

Social Work

Abilene, Texas

 

 

 

 

Men's Track

 

 

 

Sammy Magallan

So.

Athletic Training

Sanderson, Texas

Jarret Reneau

So.

Physical Education

Snyder, Texas

River Smith

So.

Exercise Science

Waco, Texas

 

 

 

 

Women's Track

 

 

 

Kennedy Connor

Sr.

Criminal Justice

Rockwall, Texas

Jessica Eastham

Jr.

Exercise Science

Robinson, Texas

Kearra Greer

So.

Management

Everman, Texas

Yadira Loera

So.

Nursing

Ennis, Texas

Jenna Lord

So.

Nursing

Richmond, Texas

Natasha Smith

So.

Accounting

Whitewright, Texas

Jamie Talley

So.

Exercise Science

Paradise, Texas

Sydney Tencate

Sr.

Criminal Justice

Moran, Texas

 

 

 

 

Student Athletic Trainer

 

 

 

Aaron Barnard

Sr.

Athletic Training

Colorado Springs, Colo.

Casey Carrillo

Sr.

Athletic Training

Dallas, Texas

Megan Dewell

Jr.

Athletic Training

May, Texas

Kylie Drost

Sr.

Athletic Training

Elgin, Texas

Brody Elkins

Sr.

Athletic Training

May, Texas

Nate Everett

Jr.

Athletic Training

San Antonio, Texas

Joran Gobert

Sr.

Athletic Training

Whitney, Texas

Zach Hammond

Sr.

Athletic Training

Hewitt, Texas

Jackson Hataway

Jr.

Athletic Training

Keller, Texas

Danielle Hutchinson

Sr.

Athletic Training

Hudson Oaks, Texas

Mikayla Orona

Jr.

Athletic Training

Abilene, Texas

Sofia Quijano-Kraljevic

Jr.

Athletic Training

San Antonio, Texas

Shelby Senek

Jr.

Athletic Training

Denison, Texas

Jeremiah Slaughter

Sr.

Athletic Training

Abilene, Texas

Katherine Towne

Sr.

Athletic Training

Houston, Texas

Catherine Troung

Sr.

Athletic Training

Plano, Texas

Elizbeth Waters

Jr.

Athletic Training

Wichita Falls, Texas

 

 

 

 

Sports Information

 

 

 

Tommy Beebe

Fr.

Social Studies

Midland, Texas

Jamie Pogue

So.

Education

Abilene, Texas

 

--- www.hsuathletics.com ---