Five Cowboys Honored By ASC

Five Cowboys Honored By ASC

 

RICHARDSON, Texas – Hardin-Simmons' men's soccer team had five players honored by the head coaches of the American Southwest Conference in their yearly awards that were announced on Tuesday.

Sophomore Frane Vidosevic was named to the second team as a forward. He led the Cowboys with five goals on the year.

Sophomore defender Ben Matthews and junior midfielder Preston Hillis were both named to the third team.

Abate Hennessey, a junior midfielder, and Danny Benyamin, a senior midfielder, both captured honorable mention honors.

HSU went 5-7-2 and advanced to the American Southwest Conference tournament for the 15th straight season.

 

2017 All-ASC Men's Soccer Teams
Individual Awards
Offensive Player of the Year: Case Carnes, Mary Hardin-Baylor
Defensive Player of the Year: Caleb Vandergriff, Mary Hardin-Baylor
Midfielder of the Year: Leandro Cid Fernandez, UT Tyler
Goalkeeper of the Year: John McGuffin, UT Tyler
Co-Offensive Freshman of the Year: Jesse Ardila, UT Dallas
Co-Offensive Freshman of the Year: Jordan Sczech, McMurry
Defensive Freshman of the Year: Gage Ott, UT Dallas
Sportsmanship Athlete of the Year: Javier Zaragoza, Mary Hardin-Baylor
Coach of the Year: Brad Bankhead, Mary Hardin-Baylor
 
First Team

Pos.

Name

Cl.

University

Hometown

D

Steven Dang 2

Jr.

Mary Hardin-Baylor

Plano, Texas

D

Luke Lopez

Sr.

Mary Hardin-Baylor

Abilene, Texas

D

Caleb Vandergriff 3

Jr.

Mary Hardin-Baylor

Georgetown, Texas

D

Ryan Brinda 3

Jr.

UT Tyler

Coppell, Texas

D

Mason Anderson

So.

UT Dallas

Frisco, Texas

F

Lucas Pereira 3

Jr.

UT Tyler

Barcelona, Spain

F

Case Carnes 3

Sr.

Mary Hardin-Baylor

Tyler, Texas

F

Alejandro Labastida 4

Sr.

Concordia Texas

Austin, Texas

F

Alfredo Kaegi 2

So.

UT Dallas

Frisco, Texas

F

Omar Aguirre

Jr.

Concordia Texas

Austin, Texas

GK

John McGuffin

Sr.

UT Tyler

North Richland Hills, Texas

GK

Bryce Eichhorn

Sr.

Mary Hardin-Baylor

Aurora, Colo.

M

Leandro Cid Fernandez 3

Sr.

UT Tyler

Cordoba, Texas

M

Caleb Almanza 2

Sr.

Mary Hardin-Baylor

Odessa, Texas

M

Danny Meyer 4

Sr.

UT Dallas

Phoenix, Ariz.

M

Martin Lopez

So.

Mary Hardin-Baylor

Hutto, Texas

M

Ronny Garza

Jr.

Concordia Texas

Austin, Texas

 
Second Team

Pos.

Name

Cl.

University

Hometown

D

Nash Cole 2

Jr.

Concordia Texas

Sugar Land, Texas

D

Brad Rivenes

So.

UT Dallas

Sugar Land, Texas

D

Travis Collins

So.

UT Tyler

Wichita Falls, Texas

D

Josh Erwin

Jr.

McMurry

Duncanville, Texas

F

Rafael Lara

Jr.

McMurry

Houston, Texas

F

Tracer Moore 2

Sr.

Howard Payne

Houston, Texas

F

Frane Vidosevic

So.

Hardin-Simmons

Zagreb, Croatia

F

Thomas Ross

Jr.

Ozarks

Heath, Texas

GK

Alex Chavez

Sr.

McMurry

Galveston, Texas

M

Daaron McFarling

Sr.

UT Dallas

Fairview, Texas

M

John Dunbar

Jr.

Belhaven

Biggar, Scotland

M

Daniel Lemus

Sr.

Howard Payne

Salado, Texas

M

Jesus Sanchez

So.

McMurry

El Paso, Texas

 
Third Team

Pos.

Name

Cl.

University

Hometown

D

Eric Bigon 2

Sr.

Concordia Texas

Belton, Texas

D

Ben Matthews

So.

Hardin-Simmons

Waco, Texas

D

Travis Atkinson 2

So.

East Texas Baptist

Palestine, Texas

D

Spence Jean Baptiste

Fr.

Ozarks

Tabarre, Haiti

D

Zak Bergstrom

Sr.

Concordia Texas

Temple, Texas

F

Alec Wier

Jr.

LeTourneau

Cypress, Texas

F

Edgar Sanchez

Fr.

LeTourneau

Tyler, Texas

F

Alvaro Riera

Fr.

Louisiana College

Leon, Spain

F

Francisco Silvestre

Fr.

Louisiana College

Sao Paulo, Brazil

GK

Chase Therrien

Jr.

UT Dallas

Trophy Club, Texas

M

Jordan Burke 2

Sr.

East Texas Baptist

League City, Texas

M

Kasden Williams

Jr.

UT Dallas

Buda, Texas

M

Eduardo Barron

So.

LeTourneau

Longview, Texas

M

Preston Hillis

Jr.

Hardin-Simmons

Irving, Texas

M

Miguel Reyes

Jr.

Ozarks

Canyon, Texas

M

Matt Samaniego 2

Jr.

Ozarks

San Antonio, Texas

 
Honorable Mention

Pos.

Name

Cl.

University

Hometown

D

Alejandro Molina

Fr.

Howard Payne

Houston, Texas

D

Bradley Rice

Jr.

Ozarks

Fort Smith, Ark.

D

Dylan Person

Jr.

Howard Payne

Brownwood, Texas

D

Mateus Holanda

Jr.

Belhaven

Sao Paulo, Brazil

D

Manny Torres

Jr.

Ozarks

Keller, Texas

D

Edward Solis

Jr.

LeTourneau

Longview, Texas

GK

Rob Oakley

So.

Concordia Texas

Dallas, Texas

M

Michael Westerman

Jr.

Howard Payne

Brownwood, Texas

M

Daniel Rutter

Jr.

East Texas Baptist

League City, Texas

M

Max Ponticorvo

So.

East Texas Baptist

The Woodlands, Texas

M

Abate Hennessy

Jr.

Hardin-Simmons

Gatesville, Texas

M

Danny Benyamin

Sr.

Hardin-Simmons

Cedar Park, Texas

M

Felix Hultin

Fr.

Louisiana College

Forshaga, Sweden

 
Two-Time All-Conference 2
Three-Time All-Conference 3
Four-Time All-Conference 4

 

--- www.hsuathletics.com ---